Superonline iletişim

superonline iletişim

Superonline iletişim teknolojisi Türkiye’de fiber internetin öncü alt yapı hizmetlerindendir. Peki nedir bu fiber internet? Öncelikle fiber hakkında biraz bilgi verelim.

Fiber Optik teknolojisi nedir?

Optik fiber kablo içinde ışığı yönlendirebilen plastik ve cam fiberlerden oluşur. Diğer iletişim teknolojilerine oranla uzun mesafelerde yüksek hızlara ulaşabilmeye imkan vermektedir. Metal kablolara göre daha çok tercih edilmesinin sebebi veride daha az kayba sebeb olması ve manyetik ortamlardan etkilenmemesinden dolayıdır.

Telekom altyapılarında ve evlere kadar gelen Superonline iletişim ağlarında 2000 metrede bir yapılan füzyon ek tekniği kullanılmakta ve 2200 derece ısılarda kaynak yapılmaktadır. Bu sistem en sağlıklı ve en az kayıp yaşanmasını sağlamaktadır. Günümüzde artan fiber iletişim teknolojilerine talep sayesinde bu işlemi yapan cihazların maliyetleri azalmış ve otomatik hale gelmiştir.


Fiberin diğer sistemlere göre avantajları

Superonline fiber altyapısı sayesinde internet erişimi çok yüksek hızlara ulaşmaktadır. 1000 mbps’e varan hızlarda bile kaliteden dolayı hız düşüşü yaşanmaz. Elektromanyetik ortamlardan etkilenmez. Yüksek hızı sayesinde internette kullandığınız bir çok siteyi daha hızlı açar, videoları daha rahat seyreder, oyunları daha performanslı oynayabilirsiniz. Aynı zamanda yüksek güvenliği sayesinde bu kablolardan bilgi çalmak mümkün değildir.

Kullanılan diğer internet teknolojileri

Yüksek hızın sağlandığı bu bağlantı türünün yanında eski teknolojilerede gözatıp yararları ve farkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çevirmeli ağ

Çevirmeli ağ, özel bir ağa veya internete erişmek üzere modem ve telefon hattı kullanılarak numara çevirme işlemi ile bağlantının sağlandığı teknolojidir. Bağlantı yapılan numara internet erişimini ses sinyalleri üzerinden iletmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ADSL, fiber, kablo internet gibi bağlantıların yaygınlaşması ile kalite ve hız bakımından çok yetersiz kalmış ve kullanımı büyük ölçüde azalmıştır. Kullanıcı sayısı Türkiye’de internetin yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda daha yoğundu. Superonline iletişim içinde bulunduğu bu servis sağlayıcılar sınırlı sayıdaydı. Paket olarak satılan bu çevimeli ağ bağlantıları o zamanın teknolojisi içinde en çok kullanılan ve alternatifleri kolay elde edilemeyen hizmetlerdi.

ADSL

Bundan sonra gelişen ADSL bağlantılar ile özel modemlerle birlikte aynı anda ses, veri ve görüntü iletimi sağanabilmektedir. Kablo üzerinden sayısal verileme tekniği kullanılmıştır. Bu sayede ses ve veri ayrı kanallardan iletilebilmektedir.Bu ayrımı sağlamak için modemle birlikte ayrıştırıcı kutu kullanılmaktadır. Hizmet merkez ofisten 4 kilometre ila 8 kilometre arasında kablonun sağlığına göre verilebilmektedir.Çevirmeli bağlantıya göre çok daha kaliteli erişim sağlanmasının yanında bakır kablonun dezavantajlarından dolayı kalite düşüşü yaşanılabilmektedir.

Hayatınızın içindeki interneti daha hızlı hale getirmek ve daha çok keyif almak için şimdi hemen Superonline iletişim numarasını arayabilirsiniz.