ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar

adsl ve fiber arasindeki farklarİnsanlar tarafından yaygın olarak kullanılan iki farklı internet erişimi, ADSL ve Fiber İnternet farkı nedir? Günümüzden 20 yıl öncesine kadar gittiğimizde 56k Fax Modemler üzerinden internete bağlandığımız düşünülürse internetin bir hayli geliştiğini söyleyebiliriz. İnternet erişim paketlerinin saatlik olarak satıldığı, sürekli internet bağlantısı problemleri yaşadığımız, bir şarkıyı dinleyebilmek için neredeyse 1 saat boyunca beklediğimiz günlerden fiber optik kablolu bağlantılara ve ADSL bağlantılarına kadar geldik.

ADSL bağlantılar ilk icat olduğunda yüksek fiyatlara hizmet veren bu internet paketleri ve düşük bağlantı hızlarından birçok kullanıcı kurtulmuş oldu. ADSL’in ilk dönemlerinde de bağlantı hızları günümüzdeki kadar hızlı olmasa bile 56K’lık modemlerden daha hızlı bir bağlantı alternatifi olarak ortaya çıkmıştı.

Üstünden geçen 10-15 senelik dönemden sonra ülkemize Turkcell Superonline firmasının getirdiği fiber internet teknolojisinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte fiber internet devri de başlamış oldu.

ADSL, bağlantı çeşidi kısaca bakır kablolar ile internet erişimini sağlayan dirençli kablolardan gücünü alan bir internet bağlantısıdır. Kabloların uzunluğu bu direncin seviyesini ve internet bağlantısının kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Örneğin 10 Mbps’lik bir internet hattına sahipseniz, internetin size gönderdiği verileri santrale olan uzaklığınıza bağlı olarak 9 ya da 8 Mbps hızlarında kullanabilirsiniz. İnternet servis sağlayıcıları sözleşmelerinde müşterilerine bu yüzden “9 Mbps hıza kadar” diye ufak bir uyarıda bulunurlar.

Fiber optik bağlantı, ADSL bağlantısına en iyi alternatiftir. Bakır tel kullanarak hız düşüklüğü yaşayan ADSL yerine malzeme olarak plastik ya da cam kullanır. Veri paylaşımlarında ışığı kullanır. Bu ışığa yön verenler ise fiber optik kablolardır. Işık hızında internet diye reklamlarının yapılmasının sebebi buradan gelmektedir. ADSL örneğindeki sabit olmayan hız konusu, fiber internet mevzu bahis olduğu zaman düşmek yerine daha da artabilen bir yapıya sahiptir. Örneğin 25 Mbps fiber internet bağlantısına sahipseniz 26 Mbps internet erişim hızına sahip olabilirsiniz.

Aradaki farklar karşılaştırıldığı zaman açık bir şekilde fiber internet teknolojisinin bir adım önde olduğu gözüküyor. Fakat ülkemizde fiber optik altyapılarının belirli şehirlerde bulunması nedeni ile insanlar ADSL alternatifini de kullanmak durumunda kalabiliyorlar.

Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.