adsl

İngilizce Asymmetric Digital Subscriber Line kelimesinin kısaltılmış haline ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) adı verilmektedir. Telefon hatları üzerinden genişbantlı internet erişimini sağlayan bakır devre transmisyon kullanıp kullanıcılar tarafından tüm dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan internet bağlantısı çeşididir.

ADSL, bağlantı olarak tam bir internet teknolojisi sunması için geliştirildiğinden dolayı günümüzde ister evlerde ister iş yerlerinde sağladığı avantajlar dolayısıyla yaygın olarak tercih edilmektedir.

Yüksek hız sağlayarak kullanıcıya internet deneyiminde kusursuzluğu garanti eder. Sabit ücret ödeyerek aldığınız hizmeti sürekli olarak tarifeniz üzerinden ödersiniz. Güvenlik altyapıları internet servis sağlayıcıları tarafından üst seviyede korunmaktadır.

ADSL modemleri telefonlar üzerinde kullanılan bakır teller aracılığı ile hızlı bir şekilde ses ve görüntüyü aynı anda iletebilen bir teknolojiye sahiplerdir.

Telefon hatlarından maksimum verim alabilmek için sayısal veri aktarma tekniğiyle, verilerin yeterlilik sorunlarının ortadan kaldırılmasına imkan sağlamaktadır. Bu bağlamda ADSL teknolojisiyle sayısal veriler ve ses dosyalarının içeriklerini birlikte kullanmanıza yarar. Ses ve veriyi ayrıştırmak için bir Splitter (Ayırıcı) kullanılması gerekir.

Genişbantlı internet hizmetlerinin dünya çapında artmasıyla birlikte ortaya çıkan ADSL teknolojisi sektördeki erişim ihtiyaçlarına hızlı bir çözüm üreterek kısa süre içinde tüm dünyaya yayılabilmiştir. Alternatiflerinin daha pahalı maliyetlere sahip olmasına rağmen ADSL’in daha düşük maliyetli ve yüksek performanslı olmasından dolayı hemen hemen tüm ev kullanıcılarına ulaşması kısa bir süre almıştır.

DSL bağlantı kullanarak internet erişimi sağlayanların dünya çapında sayısı 63.9 milyon kişiye ulaşmıştır. Ülkemizde 2004 yılının ilk çeyreğinde toplam 44 ilimizde ADSL şebekesi kurulmuştur. Şebekelerin %55’lik kısmı İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer almaktadır. O yıllardan günümüze kadar giderek kendini geliştirmekte olan ADSL teknolojisi artık neredeyse Türkiye genelinde küçük ve büyük tüm illerimizde hizmet verebilmektedir.

Türkiye’de ADSL bağlantısı almak istiyorsanız internet servis sağlayıcıları arasında fiber internet teknolojisini de ülkemize getirmiş olan Turkcell Superonline internet sağlayıcısını seçebilirsiniz. ADSL servis sağlayıcılarında sık yaşanmakta olan hattın sürekli olarak düşmesi, hız düşüklüğü ve kesintilere uğramadan ADSL hizmeti almak istiyorsanız iyi bir seçim olacaktır.

Yorum Yazın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.